Dekan Mesajı

Değerli öğrencilerimiz

Fakültemiz, Kıbrıs’ın tarihi Girne kentinde, eşsiz deniz manzarasıyla bütünleşen, özgün mimarisiyle modern, çağdaş altyapı ve donanıma sahip GİRNE ÜNİVERSİTESİ bünyesinde 2016-2017 ilk eğitim yılına başladı. Dünyada tüm zamanların en seçkin eğitim alanları içerisinde yer alan, bir çok insanın çocukluk hayallerini süsleyen, sanatın ve bilimin sentezi Mimarlık yolculuğuna, Fakültemizin seçkin öğretim üyesi kadrosu ve siz öğrencilerimizle birlikte başlıyoruz.

Girne Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, ilk öğrencileri olma ayrıcalığı ile eğitiminize başlamış olmanızdan dolayı sizleri kutlar başarılı bir eğitim yılı geçirmenizi dileriz.

“Fakültemizde, mimarlık ve iç mimarlık bölümleri bulunmaktadır”
Mimarlık Fakültesi vizyonumuz ve misyonumuz; eğitim, öğretim ve araştırma kalitemizi yüksek tutarak, mezun olan öğrencilerimizin evrensel değerlere saygılı, geleneksel mimarimizin özünü koruyarak modern çağdaş özgün eserler yaratan, adamız ve bölgemiz sorunlarına çözüm üretebilen KKTC, Türkiye ve uluslararası alanda ön sıralarda tercih edilen mimarlar yetiştirmek. Tüm bunların sağlıklı bir şekilde gelişmelerini sağlamak için güçlü bir altyapı teknik donanım yanı sıra fakültemiz içerisinde öğrenci ve öğretim üyelerinin güçlü bir dayanışma içerisinde olmasını, paylaşımcı, katılımcı, kurum içerisinde dayanışma ve uyumun olduğu ortamı sağlamak. Fakültemizin ulusal ve uluslararası konferanslar kongreler düzenleyerek, ayrıca öğretim üyelerimizin üniversite dışında düzenlenen konferans ve kongrelere bildiri ve sunumlarıyla etkin katılımlarını teşvik etmek ve teknik donanımlarını üst düzeylerde tutmak. Yerel yönetimler kamu kuruluşları ve diğer kurum kuruluşların mimarlık alanında ihtiyaç hissetikleri tasarım ve teknik donanımı ihtiyaçlarını onlara sunmak, bunları sunarken de öğretim üyesi ve öğrencilerin teknik bilgi ve donanımlarını uygulama alanlarında test etmelerini sağlanması.

Öğrencilerimizin, çevremize saygılı, çevremizi koruyan, kollayan eşsiz eserleriyle zenginleştiren, geliştiren, renklendiren geleceğin mimarları olması dilekleriyle.

Prof. Dr. Türköz KOLOZALİ
Mimarlık Fakültesi Dekanı