Yrd. Doç. Dr. Ayten Özsavaş AKÇAY
Yrd. Doç. Dr. Ayten Özsavaş AKÇAY
Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi

7 Kasım 1972 yılında Baf’ta doğdu. 1984 yılında Fikri Karayel İlkokulu’nu, 1990 yılında Güzelyurt Türk Maarif Koleji’ni tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden 1994’te mimar olarak mezun oldu. Aynı Üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü, Mimarlık Bölümü, Mimari Tasarım Programına devam ederek, 1997 yılında; “Osmanlı Mimarisinin Kıbrıs/Lefke’deki Etkilerinin Mimari Analizi” başlıklı teziyle Yüksek Lisans eğimini ve 2007 yılında “Mimari Kimlik Değişimini Etkileyen Faktörler Üzerine Bir Araştırma/ Kıbrıs-Lefkoşa Örneği” başlıklı teziyle doktora eğitimini tamamladı.

İstanbul’da Tekin Türker Mimarlık Mühendislik Bürosu, Alev Zeytinoğlu Mimarlık Bürosu ve Lefkoşa’da Prestige Dekorasyon ve uygulama şirketinde mimar olarak çalıştı.

1998 yılından itibaren Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Girne Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde yarı zamanlı olarak ders vermektedir.

2014-2017 yılları arasında Mimarlık Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. Ocak 2018 tarihinde Mimarlık Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent olarak atandı. Mimarlık Bölümü, İç Mimarlık Bölümü Mimarlık/İç Mimarlık Lisans Üstü ve Mimari Restorasyon Meslek Yüksek Okulu programlarında dersler verdi.

İlgi alanları; mimari kimlik, kültür, tarihi dokuda yeni tasarımlar ve ek binalar ve tarihi binaların yeniden işlev kazandırılmasıdır.

Evli ve bir çocuk annesidir.